Wednesday , July 6 2022
Ballina / LAJME / Bota / Valbona, një nga 9 destinacionet botërore
Valbona, Shqiperi
Valbona, Shqiperi

Valbona, një nga 9 destinacionet botërore

Revista më prestigjioze në botë për udhëtimet “National Geographic” ka publikuar së fundi një listë prej 9 vendesh që u këshillon lexuesve të saj që t’i vizitojnë.

Në këtë listë të konsideruar si listën e vendeve më të mira në botë përfshihet edhe zona e Valbonës në Shqipëri, krahas vendeve të tjera të famshme të botës, si Manali në Indi, Huaraz në Peru, El Chaltén në Argjentinë, Cairns në Australi, Ely në Minesota, Moab në Utah; Niseko në Japoni, dhe Hogsback në Afrikën e Jugut.

Revista shkruan se alpet shqiptare të njohura si “Bjeshkët e Namuna”, janë rajone të egra të Shqipërisë.

“Pyjet e ahut dhe të bredhit, si dhe shkëmbinjtë e bardhë, formojnë një kontrast të thellë dhe të gjelbër”, shkruan revista.

Valbona, Shqiperi
Valbona, Shqiperi
Cairns, Australi
Cairns, Australi
El Chaltén, Argjentinë
El Chaltén, Argjentinë
Ely, Minnesota
Ely, Minnesota
Hogsback, Afrika e Jugut
Hogsback, Afrika e Jugut
Huaraz, Peru
Huaraz, Peru
Manali, Indi
Manali, Indi
Moab, Utah
Moab, Utah
Niseko, Japoni
Niseko, Japoni

Shiko më shum

Diaspora bashkon prodhuesit dhe ndërtuesit shqiptarë në Zvicër

Zvicra dhe Kosova kanë marrëdhënie të shkëlqyera bashkëpunimi. Një numër i madh i bashkatdhetarëve jetojnë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *