Wednesday , July 6 2022
Ballina / LAJME / Kosovë / Nis “luftë e ftohtë” mes Kosovës e Serbisë

Nis “luftë e ftohtë” mes Kosovës e Serbisë

Një “luftë e ftohtë” ka nisur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Të martën, Qeveria e fqinjit verior ka “anuluar” Ligjin për “Trepçën” dhe ky është veprimi i fundit nga disa sosh që kanë tensionuar në shkallë të lartë situatën midis të dyja vendeve.

Po të martën, patriarku i kishës serbe, Irinej, ka thënë se Serbisë “Kosova i është marrë me dhunë dhe me dhunë duhet të kthehet”. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se e respekton jashtëzakonisht shumë Irinejn, por ka thënë se “nuk do që të flasë për dhunën”.

Të njëjtën ditë, një delegacion i Kosovës, në përbërje të të cilit ishin dy zëvendësministra, ka anuluar pjesëmarrjen në Forumin e Sigurisë në Beograd. Kjo për shkak të tensioneve, të nxitura rreth dy javë më parë, kur Nehat Thaçi, drejtor i Policisë për rajonin e Mitrovicës, është arrestuar porsa ka hyrë në territorin e Serbisë. Prangat i janë vënë nën akuzën për terrorizëm. Zhvillimi ka ndodhur pak kohë pasi Prishtina zyrtare nuk ia lejoi hyrjen në Kosovë zyrtarit qeveritar serb, Marko Gjuriq, ngaqë paraprakisht kishte hyrë ilegalisht.

Megjithëkëtë, vendimi i Qeverisë së Serbisë për “anulimin” e të gjitha pasojave ligjore dhe veprimeve të autoriteteve të Kosovës, të cilat kanë të bëjnë me statusin e “Trepçës”, ka nxitur reagime të ashpra.
Hajredin Kuçi, zëvendëskryeministër i parë në Qeverinë e Kosovës, ka theksuar se ky vendim i Beogradit zyrtar tregon për mentalitetin e njëjtë sikurse të regjimit të Milosheviqit. Të tilla veprime, sipas tij, më së shumti dëmtojnë serbët e Kosovës.

Shiko më shum

Diaspora bashkon prodhuesit dhe ndërtuesit shqiptarë në Zvicër

Zvicra dhe Kosova kanë marrëdhënie të shkëlqyera bashkëpunimi. Një numër i madh i bashkatdhetarëve jetojnë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *