Sunday , March 26 2023
Ballina / LAJME / Kosovë / Masakra e mbuluar e serbëve, “Gjurmë” zbulon fakte dhe sjell dëshmi për atë që ndodhi 106 vite më parë

Masakra e mbuluar e serbëve, “Gjurmë” zbulon fakte dhe sjell dëshmi për atë që ndodhi 106 vite më parë

Një masakër pak e treguar. 27 burrat e një fshati u vranë në mënyrën më barbare nga ushtria serbe mëse 106 vite më parë. Gjithçka u mbulua së bashku me ta në një varr masiv jo larg Lushnjes dhe Peqinit.

Ushtria serbe pasi kaloi Shkumbinin u derdh mbi fshatin Gjuzaj. Këto do të kryhet një masakër barbare që ka mbetur gjithmonë e fjetur për opinionin e gjerë. Përse e gjithë kjo egërsi mbi këtë fshat? Cila ishte arsyeja? Si mbërriti ushtria serbe kaq thellë në trojet shqiptare? Në këtë zonë ka ende banorë që ruajnë të mbartura kujtimet e kësaj ngjarje të frikshme.

Dëshmitë

Gjini – Shtëpi më shtepi mori burrat, dhe djemtë e tyre.

Niko Ferro – Ne nuk i dijmë shkaqet, arsyet pse është folur kaq pak.

Gjini – Ai është, tek të therrmit.

Ramiz Greca – Eshtrat u mbuluan me dhe, pa bërë gropë.

Rrahman Vallja (Cela) – Me sa di unë ato eshtra janë zhbërë gjatë viteve.

Ndriçim Xhyrja – Pra të pestë këto fise kanë pësuar një shuarje.

Sonte në 20:10 në dokumentarin e radhës të ciklit “Gjurmë Shqiptare” të gazetarin Marin Mema do të zbulohen dokumenta, fakte e dëshmi të drejtpërdrejta të një ngjarje të mbuluar thuajse plotësisht. Ajo as sot nuk përkujtohet? Cila është arsyeja?

Shiko më shum

Diaspora bashkon prodhuesit dhe ndërtuesit shqiptarë në Zvicër

Zvicra dhe Kosova kanë marrëdhënie të shkëlqyera bashkëpunimi. Një numër i madh i bashkatdhetarëve jetojnë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *