Sunday , May 31 2020
Ballina / LAJME (Faqe 7)

LAJME

Arrihet marrëveshja, nxënësit e Luginës me tekste shkollore nga Shqipëria

Për herë të parë, u dakordua marrëveshje konkrete për banorët e Luginës së Preshevës “Problemit të zgjidhjes së teksteve shkollore po i vjen fundi. Gjatë një takimi me kryeministrin e Shqipërisë, z.Edi Rama dhe kryeministrin e Serbisë, z.Aleksandër Vuçiq u dakorduam parimisht që tekstet shkollore për nxënësit e Luginës së …

Më shumë

Rama në Serbi takon shqiptarët e Luginës së Preshevës, sërish jep premtime për njohjen e diplomave

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, i cili po qëndron në Serbi për të marrë pjesë në panelin me temën marrëdhëniet shqiptaro-serbe, ka takuar gjatë ditës së sotme përfaqësues të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Gjatë takimit Rama ka siguruar ata se nuk ka asnjë pengesë për njohjen e diplomave. Ai …

Më shumë

“Peshqit e mëdhenj”, të paprekshëm

Shteti i kapur, oligarkët nuk lëshojnë pe. Pas dështimit të EULEX-it, tash organet vendore nuk pritet që të kenë ndonjë sukses në trajtimin e rasteve të ndjeshme, ku mund të jenë të akuzuar edhe politikanë të profilit të lartë,Kosova Sot Drejtësia kosovare assesi nuk mund të arsyetohet vetëm me arrestimin …

Më shumë

Edi Rama, Vuçiçit :Trepça është në Kosovë, apo do e transportoni në Beograd?!

Në mbajtjen e forumit “E ardhmja e marrëdhënieve shqiptaro-serbe si dhe stabiliteti në Evropën Juglindore” ne Beograd, nuk kanë munguar përplasjet mes kryeministrit Edi Rama dhe Aleksander Vuçiç per Kosoven Aleksandër Vuçiç: Kur Edi lufton për një mbështetje më të madhe të perëndimit nuk ka kufi. Mund të thotë të …

Më shumë

Rama e Vuçiç replikojnë në Beograd; Rama: Të dalim nga pengu i së kaluarës

Ka nisur në Beograd “E ardhmja e marrëdhënieve shqiptaro-serbe si dhe stabiliteti në Evropën Juglindore” Kryeministri serb tha në fjalën e tij se dëshirohen marrëdhënie më të mira me shqiptarët dhe boshnjakët, në mënyrë që potencialisht të ketë rritje më të mirë ekonomike. “Bashkë mund të japim shumë, nëse i bëjmë …

Më shumë

“Ishte si oktapod. Duart e tij më futeshin kudo”, gruaja flet për eksperiencën në avion me Trumpin

Akuzat dhe skandalet ndaj kandidatit republikan për kreun e Shtëpisë së Bardhë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës duket se nuk kanë fund. Këtë herë akuzat janë publikuar në prestigjozen “The New York Times”. Kanë qenë dy femra ato të cilat kanë akuzuar Trumpin se “u ka futur duart” dhe …

Më shumë