Wednesday , May 27 2020
Ballina / LAJME (Faqe 11)

LAJME

4 miliardë, dëmet e tërmetit në Itali

Kryeministri italian, Matteo Renzi, tha të premten se tërmeti shkatërrimtar i cili tronditi Italinë qendrore muajin e kaluar ka kosto të paktën 4 miliardë euro. Renzi njoftoi shifrën gjatë një konference për shtyp në Romë, në të cilën ai përshkroi përpjekjet e rindërtimit që po ndodhin në atë zonë qysh …

Më shumë

130 kg kanabis bllokohen në Portin e Durrësit, destinacion Italia

Droga shqiptare duhet të kalojë drejt Italisë, me patjetër! Trafikantët shqiptarë duket se nuk dorrëzohen për të dërguar kanabisin në Itali. Kështu policia e Durrësit në bashkëpunim me punonjësit e doganave kanë goditur një tjetër rast të trafikimit të lëndëve narkotike në Portin e këtij qyteti, raporton tvklan, transmeton Klan …

Më shumë

A e keni ditur se Kisha kur shikohet nga pjesa para Rektoratit ka një detaj specifik? (Foto)

Ndërtimi i kishës ortodokse serbe në oborrin e Universitetit të Prishtinës (UP), përveç dimensionit politik e ka edhe atë arkitekturor. Koha, vendi, motivet dhe pozicioni i kësaj kishe, sipas profesorit të arkitekturës Xhelal Llonçari, ka treguar për aspiratat e ish–regjimit të Millosheviqit, për ta gatuar arkitekturën folklorike serbe. Llonçari në …

Më shumë

Gjorçev: Albin Kurti nuk mund të sjell demokraci në Maqedoni (Video)

Pas deklarateve nacionaliste kundër shqiptarëve dhe gjuhës shqipe në Maqedoni, deputeti Vllatko Gjorçev ka folur për demokracinë në Maqedoni duke theksuar se ai nuk pret që demokraci në Maqedoni të sjell Albin Kurti, ish-kreytar dhe deputet i Vetëvendosjes në Kosovë, përcjell Telegrafi Maqedoni. ”Maqedonia dhe Ballkani janë në një vend …

Më shumë