Sunday , May 31 2020
Ballina / Info (Faqe 4)

Info

Emigrantët që ndryshuan botën dhe u bënë të ‘mëdhenj’, mes tyre shqiptarja e famshme!

Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën në toka të reja dhe gjetën suksesin. ALBERT EINSTEIN GJERMAN/AMERIKAN 1879-1955 Albert Einstein mbajti tre nënshtetësi gjatë gjithë jetës së tij. Ai lindi në një famillje laike hebreje në Gjermani dhe ndoqi shkollën në Mynih, …

Më shumë

Turizëm mes mbetjesh. Rruga Shkodër-Shirokë, askush s’largon mbetjet urbane

Përgjatë të gjithë aksit Shkodër-Shirokë, kontenierët e mbeturinave janë të tejmbushur. As sezoni turistik nuk ka sjellë përmirësim të këtij shërbimi, duke i ofruar një pamje dhe erë të pakëndshme çdokujt që e viziton atë. Për këtë papastërti, sipas banorëve e kanë fajin institucionet vendore, e madje ata e fajësojnë …

Më shumë

Shqipëria “flet” hapur. Bushati: Statusi i Kosovës, çështje rajonale dhe europiane, jo dypalëshe

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka shprehur hapur dhe zyrtarisht qëndrimin e Shqipërisë ndaj debatit të fundit për korrigjim kufijsh mes Serbisë dhe Kosovës. Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Bushati doli hapur kundër diskutimit të kufijve mes dy vendeve, duke u shprehur se statusi i …

Më shumë

Shtëpia muze e Arkaxhinjve në Kavajë

Turistët joshen gjithnjë e më shumë nga historia e qyteteve që vizitojnë, e sidomos nga arkitektura e ruajtur në godinat e vjetra karakteristike. Në qytetin e vogël të Kavajës, shumë banesa karakteristike qytetare të shekullit të kaluar janë shkatërruar, për t’ua lënë vendin ndërtimeve të reja. Pak janë ruajtuar dhe …

Më shumë