Wednesday , July 15 2020
Ballina / LAJME / A do ua falë detin grekëve? Rama nga Londra flet për marrëveshjen

A do ua falë detin grekëve? Rama nga Londra flet për marrëveshjen

Kryeministri Edi Ramaaktualisht ndodhet në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, nga ku ka komentuar disa nga çështjet më të rëndësishme të rajonit, mes të cilave edhe marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë apo negociatat.

“Kemi bërë një hap të rëndësishëm përpara për çeljen e negociatave, sepse kemi marrë vetëm datën për çeljen e negociatave vitin e ardhshëm. Por kemi hyrë edhe në një proces mjaft të rëndësishëm të fazës analitike, që normalisht është faza që fillon pas çeljes së negociatave.

Pra, është një lloj zgjidhje pozitive për të mos humbur asnjë minutë dhe për t’i shfrytëzuar këto 12 muaj në funksion të gjithë procesit analitik”, u shpreh Rama në një intervistë për portalin e Ballkanik, “Independent Balkan Neës Agency”

Po ashtu, ai theksoi se beson që marrëveshja e detit me Greqinë mund të firmoset se shpejti, ndërsa përgëzoi zgjidhjen e çështjes së emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Shiko më shum

Kapet banda e skllavërisë moderne

Banda më e madhe e skllavërisë moderne në Europë, sipas mediave britanike, kishte arritur të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *