Sunday , February 23 2020
Ballina / TURIZEM / A eshte ky vendi me i bukur i bregdetit tone? (Foto)

A eshte ky vendi me i bukur i bregdetit tone? (Foto)

Pak veta e njohin dhe akoma me pak e kane vizituar. Por ky eshte padyshim gjiri me i bukur i bregdetit Jon ne Shqiperi. Behet fjale per Gjirin e Gramit, i cili ndodhet ne zonen e Karaburunit, midis Vlores dhe Dhermiut. Thuajse 30 minuta me skaf te shpejte nga Dhermiu, Gjiri nuk ka akses nga toka. Deti eshte e vetmja mundesi per te arritur aty. Gjiri eshte mjaft i mbrojtur dhe ka nje zgjatin ne forme bishti qe lejon ankorimin e anijeve ne furtune dhe i mbron ato nga stuhia. E vecanta e tij eshte se per afro 2500 vjet ka sherbyer per te strehuar anije dhe marinare te ndryshem ne kercenimin e stuhise. Sot, ne shkembin ne ane te tij, mund te gjesh shenime nga me antiket, deri tek me te rejat qe jane bere ne vite nga marinare qe jane strehuar aty per ti shpetuar terbimit te detit. Mbishkrimet jane ne disa gjuhe, qe nga latinishtja e greqishtja e deri tek anglishtja, italishtja, frengjishtja dhe gjuhet arabe.

Gjiri ka qene i mbyllur per publikun ne vitet e komunizmit sepse ishte zone ushtarake. Deti eshte i jashtezakonshem, i paster dhe ne thellesi mund te dallohen objekte antike. Per shume vete, ai mbetet gjiri me i bukur ne Shqiperi dhe cdo njeri duhet ta vizitoje patjeter nje here.

Screenshot_34

Screenshot_45

Shiko më shum

Dhjetë destinacionet e turizmit dimëror ose turizmi i bardhë

Kaluam sezonin më të mirë turistik veror, duke parë të hyjnë në vendin tonë shumë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *