Monday , April 19 2021
Ballina / FUNZONE / Falë tërmetit në Itali u zbulua një thesar me ar

Falë tërmetit në Itali u zbulua një thesar me ar

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ari, bizhuteri dhe miliona euro.

Ato u zbuluan në 3 shtator, por historia u bë publike vetëm pak ditë më parë. Ky “thesar” u përkiste një çifti të moshuarish që nuk i mbijetuan tërmetit. Paratë ishin futur në hapësirat boshe të mureve prej guri. Mediat italiane shkruajnë se menjëherë ka nisur “lufta” e trashëgimtarëve për të marrë këto para.

Megjithatë ai është sekuestruar përkohësisht nga policia lokale. Të njëjtat burime thonë se fillimisht do të verifikohet burimi këtyre parave pasi ka dyshime se mund të jenë të vjedhura. Vetëm nëse do të zbulohet se paratë janë të ligjshme do tu jepen trashëgimtarëve.

Shiko më shum

Emigrantët që ndryshuan botën dhe u bënë të ‘mëdhenj’, mes tyre shqiptarja e famshme!

Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *