Friday , August 12 2022
Ballina / TURIZEM (Faqe 2)

TURIZEM

10 vënde turistikë më të bukura në Shqipëri që duhen vizituar! (Fotot)

Shqipëria është një ndër vendet që zotëron pasuri shumë të rralla natyrore, zona turistike jo vetëm bregdetare, por edhe perla në zonat malore. Agjencia Kombëtare e Turizmit ka listuar këto 10 fshatra turistikë si vende që duhen vizituar patjetër. Kjo agjenci ka bërë një ndërthurje mes detit, liqenit, malit, fushës …

Më shumë

Zbulimi i madh: Nxirret në dritë pallati i mbretëreshës ilire Teuta (Foto)

Daily Mail shkruan për një zbulim të jashtëzakonshëm për Ilirët në Malin e Zi. Gazeta prestigjioze britanike shkruan se “ilirët ishin grup i lashtë fisesh Indoevropiane, që jetuan në disa pjesë të Ballkanit Perëndimor dhe në brigjet e gadishullit italian rreth vitit 260 Para Krishtit”. “Dihet pak për udhëheqësit e …

Më shumë

Revista amerikane ‘Paste Magazine’, rendit Sarandën mes destinacioneve më të bukura në Ballkan

Më tej, revista përshkruan se Saranda është ndoshta qyteti më i bukur bregdetar i Shqipërisë dhe një vend i gjithanshëm për t’u çlodhur apo për festa, ajo gjithashtu shërben si një bazë e përkryer për udhëtime ditore. Revista e përmuajshme amerikane online, “Paste Magazine”, ka përzgjedhur Sarandën mes destinacioneve ujore …

Më shumë

Gazeta gjermane Die Welt, shkruan për turizmin kulturor shqiptar

Bunkerët ndodhen kudo, shkruan gazeta, dhe tashmë ata po vlerësohen si një mundësi për të tërhequr turistët. Një nga gazetat më prestigjoze gjermane DIE WELT, shkruan për turizmin kulturor në Shqipëri dhe specifikon në këtë trashëgimi kulturore periudhën komuniste dhe ndërtimet e fortifikatave mbrojtëse siç janë bunkerët që u bënë …

Më shumë