Wednesday , March 3 2021
Ballina / TEKNOLOGJI (Faqe 2)

TEKNOLOGJI

Lajmet e Fundit nga bota e Teknologjise

October, 2016

 • 8 October

  Snapchat do të vlejë 25 miliardë dollarë, pritet regjistrimi si IPO

  Snap Inc, krijuesi i Snapchat është duke e përgatitur gjithë dokumentacionin e nevojshëm për tu regjistruar në berzë (IPO) në të cilën vlera tregtare e kompanisë pritet të arrijë në 25 miliardë dollarë, raporton Wall Street Journal. Sipas raportit, regjistrimi zyrtar i Snapchat mund të ndodhë në muajin mars të …

 • 5 October

  Facebook gati me bisedat sekrete në Messenger

  Në pranverën e kaluar WhatsApp kishtë lëshuar një kod të ri përmes të cilit shtohej një shtresë e re e sigurisë për miliarda përdoruesit e aplikacionit, duke krijuar kështu rrjetin më të gjerë të mesazheve të koduara në histori. Tani, kompania amë e WhatsApp, Facebook, poashtu ka përmirësuar sigurinë në …

September, 2016

 • 24 September

  Snowden thotë se Google Allo është i pasigurtë

  Aplikacioni i Google për komunikim, Allo përdor inteligjencën artificiale për të njohur edhe më mirë përdoruesin dhe mesazhet që dëshiron një i tillë ti dërgojë, por ekspertët e sigurisë thonë se më këtë, Google ka shkelur pretimin e bërë më parë për mbrojtjen e privatësisë së përdorueseve të saj. Ish …

 • 24 September

  Gjysma e Note 7 janë zëvendësuar nga përdoruesit, këta të fundit sërish e zgjedhin pajisjen e njëjtë!

  Samsung pretendon se rreth gjysma e pajisjeve të saj të re, përkatësisht fableti Galaxy Note 7 të cilat mund të eksplodonin janë ndërruar për telefona të ri, së paku në SHBA. Poashtu, kompania koreane ka deklaruar se 90 për qind e atyre që kanë shkëmbyer pajisjet e tyre kanë vendosur …

 • 24 September

  Opera ofron edhe VPN në shfletuesin e saj!

  Shfletuesi i uebit, Opera, ka lansuar një shërbim të ri për kërkim privat në internet të njohur si Virtual Private Network (VPN). Me aktivizim të këtij shërbimi i cili është i përshtatshëm për versionin e fundit të aplikacionit për desktop, VPN krijon lidhje të sigurtë dhe të koduar e cila …

 • 24 September

  Instant Articles vjen në Facebook Messenger

  Kontrollimi i artikujve që i ndani me miqtë tuaj përmes Facebook Messenger do të bëhet shumë më e lehtë dhe më e shpejtë. Facebook ka bërë të ditur sot se po sjell Instant Articles edhe për Facebook Messenger, që do të thotë se linkat e lajmeve që ju i ndani …

 • 24 September

  Google dyfishon numrin e punëtorëve

  Google është duke planifikuar të punësojë dy milionë inxhinierë dhe zhvillues indianë në zonat e tyre. Drejtori ekzekutiv Sundar Pichai, ka thënë se kompania dëshiron që të krijojë një kamp të ri të Google në qytetin e Hyderabad në Indi, dhe të dyfishojë numrin e punëtorëve. Dyfishimi do të bëhet …

 • 24 September

  Mike Butcher, nga TechCrunch zbarkon në AllWeb Albania

  Kryeredaktori i medias më të madhe të teknologjisë do të prezantojë në Konferencën e Parë të Marketingut Dixhital në Tiranë. Mike Butcher (FRSA) është kryeredaktor apo “Editor in Large” i TechCrunch, faqja më e madhe e lajmeve të teknologjisë në botë. Mike ka shkruar për gazetat kombëtare në Mbretërinë e …

 • 24 September

  Sony Xperia XZ debuton muajin tjetër

  Sony Xperia XZ do të lansohet në SHBA muajin e ardhshëm, dhe telefoni do të jetë në dispozicion në 2 tetor nga një numër shitësish të cilët përfshijnë Amazon dhe Best Buy. Telefoni vjen me ekranin në 5.2 inç i cili përmban një rezolucion të plotë HD prej 1920 x …

 • 24 September

  Google Allo vjen në Play Store (Video)

  Aplikacioni më i përfolur nga Google, Allo, tani është në Play Store. Allo është prezantuar në Google I/O dhe premtimi ka qenë që aplikacioni do të jetë i gatshëm deri në fund të verës. Google me sa duket po e respekton këtë afat. Allo vjen pas Duo, aplikacionit të thjeshtë …