Sunday , March 26 2023
Ballina / TEKNOLOGJI

TEKNOLOGJI

Lajmet e Fundit nga bota e Teknologjise

August, 2018

 • 25 August

  Samsung prezanton celularin e parë Android Go

  Samsung ka prezantuar Galaxy J2 Core, celulari i parë i kësaj kompanie me Android Go. Ky celular ka versione të lehta të aplikacioneve të Google dhe është i bazuar te Android 8.1 Oreo. Sigurisht që nuk mund të bëhen gjëra të mëdha me një celular të tillë, por është praktik …

July, 2018

 • 10 July

  Lëshohet iOS 11.4.1 për iPhone e Pad

  Apple ka lëshuar sot iOS 11.4.1 për iPhone dhe iPad. Versioni më i ri i iOS nuk sjell diçka të re, përveç përmirësimit të disa të metave të shfaqura në versionin paraprak. iOS 11.4.1 mund të shkarkohet falas në të gjitha pajisjet që mund ta instalojnë. Sipas Apple, iOS 11.4.1 …

December, 2016

 • 19 December

  WhatsApp sjell sërish dicka të re për përdoruesit e tij

  Së shpejti WhatsApp do të lejojë korigjimin dhe fshirjen e mesazheve që keni dërguar. Fillimisht ky ndryshim do të testohet në versionin beta të saj për Iphone. Përvec opsionit të korigjimit, ashtu sic thuhet, për përdoruesit e Iphone, shtohet opsioni i fshirjes së mesazhit sikur të mos kishtë ekzistuar kurrë. …

October, 2016

 • 26 October

  Twitter në krizë, largon njerëz nga puna?

  Duke mos arritur të shesë veten, rrjeti social Twitter është duke planifikuar për të zvogëluar rreth 8 për qind të fuqisë punëtore të saj. Twitter mund të largojë rreth 300 njerëz nga puna, të njëjtën përqindje që bëri vitin e kaluar, kur bashkë-themeluesi i kompanisë, Jack Dorsey mori detyrën e …

 • 24 October

  Ja cili është password-i më i shpeshtë sipas Twitter

  Edhe pse mund t’iu duket e pabesueshme, shumica e njerëzve akoma përdorin password shumë të lehtë për t’u thyer. Një haker i Twitter, kohëve të fundit ka zbuluar se në 33 milionë llogari të vjedhura password-i i cili është përdorur më së shpeshti ishte 123456. Kjo nënkupton që 122 mijë …

 • 13 October

  Sekretet e “WhatsApp”-it, të cilat i dinë vetëm hakerët

  ‘WhatsApp’ pa dyshim është njëra ndër aplikacionet më të mira dhe më të popullarizuara për dërgim të porosive dhe të përmbajtjes tjetër. Por, përpos kësaj, ‘WhatsApp’ fshehë edhe disa sekrete, të cilat i dinë vetëm pak njerëz. 1. PËRDORENI PA E ZBULUAR NUMRIN E TELEFONIT E tëra që duhet të …

 • 12 October

  Samsung Galaxy S8 vjen me dy versione

  Në një raport të ri nga Kina thuhet se smartfoni i ardhshëm i serisë S të Samsung Galaxy, do të vijë me dy versione: njëri me ekran të lakuar 5.1-inç QHD Super AMOLED me rezolucion prej 2K, dhe tjetri me ekran 5.5-inç UHD me rezolucion prej 4K. Modeli me ekran …

 • 11 October

  Pas problemeve me Note 7, vlera e Samsung bie për 17 miliardë dollarë

  Pas njoftimit zyrtar për ndërprerjen e prodhimit të Galaxy Note 7, Samsung thuhet se ka humbur më shumë se 17 miliardë dollarë në vlerën e kompanisë. E pyetur për planet e rifillimit të shitjeve (e ndoshta edhe prodhimit), një zëdhënëse e Samsung u përgjigj se nuk ka asgjë të vendosur …

 • 11 October

  Facebook debuton me Workplace, fillimisht në versionin beta!

  Facebook at Work tani ka emrin e ri, Facebook Workplace, dhe është duke u lansuar në verzionin ‘beta’. Workplace nga Facebook ka qenë në fazën e testimit ‘beta’ për një kohë të konsiderueshme dhe ka përfshirë mbi 1,000 kompani në mbarë botën që tashmë kanë filluar të përdorin aplikacionin e …

 • 11 October

  Aplikacioni Prisma tani punon edhe offline

  Prisma ka arritur sukses botëror këtë verë me lansimin e aplikacionit të tyre të filterëve artistik të fotografive. Aplikacioni mundëson shëndrrimin e fotove të zakonshme në krijime shumë të bukura edhe atë në pak sekonda dhe me shumë pak mund. “Sekreti” i Prisma-së është algoritmi i intelegjencës artificiale që i …