Wednesday , July 6 2022
Ballina / LAJME / Shqipëri (Faqe 2)

Shqipëri

Shqipëria “flet” hapur. Bushati: Statusi i Kosovës, çështje rajonale dhe europiane, jo dypalëshe

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka shprehur hapur dhe zyrtarisht qëndrimin e Shqipërisë ndaj debatit të fundit për korrigjim kufijsh mes Serbisë dhe Kosovës. Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Bushati doli hapur kundër diskutimit të kufijve mes dy vendeve, duke u shprehur se statusi i …

Më shumë

Njihuni me shqiptarin e SWAT që instrukton “RENEA-n”, “Shqiponjat” dhe FNSH

Shqiptari i SWAT që instrukton “RENEA-n”, “Shqiponjat” dhe FNSH në dyluftim Close combat, ose luftim në distancë të afërt, është një domosdoshmëri sepse bart njëfarë sigurimi tek polici dhe shpëton jetën e tij.Por çfarë mendimi ka instruktori Gjonaj për policinë shqiptare?Unë tani jam instruktor i instruktorëve, trajnoj dhe certifikoj instruktorët …

Më shumë

Tirana ia kalon Amsterdamit, Berlinit dhe Brukselit. Ja sa vite i duhen shqiptarit për të blerë një shtëpi…

Keni ndërmend të blini shtëpi dhe keni të ardhura mesatare? Atëherë do të duhen të paktën 17 vite për ta bërë atë tuajën, pasi Tirana futet te kryeqytetet që në raport me të ardhurat është më i shtrenjtë se në Amsterdami, Berlini, Stokholmi, Brukseli dhe Athina. Sipas portalit Numbeo duhen …

Më shumë

A do ua falë detin grekëve? Rama nga Londra flet për marrëveshjen

Kryeministri Edi Ramaaktualisht ndodhet në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londër, nga ku ka komentuar disa nga çështjet më të rëndësishme të rajonit, mes të cilave edhe marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë apo negociatat. “Kemi bërë një hap të rëndësishëm përpara për çeljen e negociatave, sepse kemi marrë vetëm datën …

Më shumë