Sunday , March 26 2023
Ballina / FUNZONE / Kuriozitete

Kuriozitete

Nga Gjermania për të luftuar serbët në Kosovë, rrëfimi prekës i ish-luftëtares së UÇK-së: Isha 18-vjeçe dhe e papërgatitur, por isha e pakthyeshme!

Ish pjesëtarja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Arlinda Kërçeli, mori rrugën nga mërgimi drejt atdheut pikërisht në ditët më të vështira të vendit. Ajo iu bashkua pjesëtarëve të UÇK-së që t’i shërbejë vendit. Arlinda për Radio Dukagjini rrëfeu historinë e saj tё dhimbjes, sakrificës e mbijetesës nё kohё lufte …

Më shumë

Emigrantët që ndryshuan botën dhe u bënë të ‘mëdhenj’, mes tyre shqiptarja e famshme!

Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën në toka të reja dhe gjetën suksesin. ALBERT EINSTEIN GJERMAN/AMERIKAN 1879-1955 Albert Einstein mbajti tre nënshtetësi gjatë gjithë jetës së tij. Ai lindi në një famillje laike hebreje në Gjermani dhe ndoqi shkollën në Mynih, …

Më shumë

Misteri i shpellës së Librazhdit ku një vajzë e zhveshur joshte djemtë e fshatit,por sapo futeshin… (VIDEO)

Disa kilometra larg qytetit të bukur të Librazhdit ndodhet një fshat i vogël i quajtur Gizavesh. Në pamje të parë të jep përshtypjen e një fshati historik, shtëpi karakteristike, njerëz bujar, por pikërisht në këtë fshat ndodhet një shpellë e vjetër, misterioze edhe shumë interesante. Çfarë ka të veçantë kjo …

Më shumë

Ja sa kushton Kupa e Botës

Trofeun e Kampionatit Botëror e ëndërron çdo adhurues i futbollit që së paku ta prekë njëherë. Këtë trofe që ne e njohim sot e ka projektuar skulptori italian, Silvio Gazzaniga, në vitin 1971. Trofeu është 36 centimetër i gjatë, është bërë prej ari 18 karatësh, si dhe peshon 6 kilogram.Baza …

Më shumë

Jupiteri do të bëjë “namin” nga sonte! Ja cilat shenja të HOROSKOPIT do të kënaqen tani e tutje!

Duke filluar nga mesnata e sotme Jupiteri, planeti i zemërgjerësisë dhe dhuratave, do të sjellë një lumë energjish pozitive për të gjitha shenjat. Por a do të dini si t’i merrni dhe mirëpërdorni ato? Dashi: Ka ardhur momenti të gjeni një zgjidhje përfundimtare për disa probleme të vogla, që ju …

Më shumë