Sunday , March 26 2023
Ballina / FUNZONE

FUNZONE

Nga Gjermania për të luftuar serbët në Kosovë, rrëfimi prekës i ish-luftëtares së UÇK-së: Isha 18-vjeçe dhe e papërgatitur, por isha e pakthyeshme!

Ish pjesëtarja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Arlinda Kërçeli, mori rrugën nga mërgimi drejt atdheut pikërisht në ditët më të vështira të vendit. Ajo iu bashkua pjesëtarëve të UÇK-së që t’i shërbejë vendit. Arlinda për Radio Dukagjini rrëfeu historinë e saj tё dhimbjes, sakrificës e mbijetesës nё kohё lufte …

Më shumë

“Gjak i nxehtë ballkanik”/ Blogerja angleze i dedikon një shkrim meshkujve shqiptarë

Një blogere angleze u ka dedikuar një artikull të plotë meshkujve shqiptarë, ose më konkretisht se si është të dalësh me një mashkull shqiptar. Alice Ophelia Taylor jeton prej disa kohësh në vendin tonë dhe ka një blog të sajin me emrin ‘Balkanista’ ku promovon turizmin dhe kulturën tonë, por …

Më shumë

Emigrantët që ndryshuan botën dhe u bënë të ‘mëdhenj’, mes tyre shqiptarja e famshme!

Qoftë duke i ikur persekutimit, qoftë duke kërkuar mundësi të reja, këto figura u zhvendosën në toka të reja dhe gjetën suksesin. ALBERT EINSTEIN GJERMAN/AMERIKAN 1879-1955 Albert Einstein mbajti tre nënshtetësi gjatë gjithë jetës së tij. Ai lindi në një famillje laike hebreje në Gjermani dhe ndoqi shkollën në Mynih, …

Më shumë

Misteri i shpellës së Librazhdit ku një vajzë e zhveshur joshte djemtë e fshatit,por sapo futeshin… (VIDEO)

Disa kilometra larg qytetit të bukur të Librazhdit ndodhet një fshat i vogël i quajtur Gizavesh. Në pamje të parë të jep përshtypjen e një fshati historik, shtëpi karakteristike, njerëz bujar, por pikërisht në këtë fshat ndodhet një shpellë e vjetër, misterioze edhe shumë interesante. Çfarë ka të veçantë kjo …

Më shumë

Ja sa kushton Kupa e Botës

Trofeun e Kampionatit Botëror e ëndërron çdo adhurues i futbollit që së paku ta prekë njëherë. Këtë trofe që ne e njohim sot e ka projektuar skulptori italian, Silvio Gazzaniga, në vitin 1971. Trofeu është 36 centimetër i gjatë, është bërë prej ari 18 karatësh, si dhe peshon 6 kilogram.Baza …

Më shumë

Jupiteri do të bëjë “namin” nga sonte! Ja cilat shenja të HOROSKOPIT do të kënaqen tani e tutje!

Duke filluar nga mesnata e sotme Jupiteri, planeti i zemërgjerësisë dhe dhuratave, do të sjellë një lumë energjish pozitive për të gjitha shenjat. Por a do të dini si t’i merrni dhe mirëpërdorni ato? Dashi: Ka ardhur momenti të gjeni një zgjidhje përfundimtare për disa probleme të vogla, që ju …

Më shumë